Filtry przeciwsłoneczne

W poprzednim wpisie dowiedzieliśmy się, jak działają promienie słoneczne, że w dłuższej perspektywie są one szkodliwe i należy się przed nimi chronić. Jak to robić i czego używać przeczytacie poniżej. 

Pamiętaj!
Żaden produkt z filtrem nie chroni skóry w 100% przed promieniowaniem UV. W Unii Europejskiej zabronione jest umieszczanie oświadczeń typu „całkowita ochrona”, „bloker”. Jakaś część promieni zawsze dociera do skóry, a takie oznaczenia mogą sprawiać iluzję ochrony niemożliwej do osiągnięcia. [1]

Jak dobrać krem z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną?
By zapewnić skuteczną ochronę należy szukać produktów, które zapewniają szerokie spektrum działania, czyli chronią przed promieniowaniem UVB i UVA.

Co oznacza SPF na produkcie?
SPF (Sun Protection Factor) – współczynnik ochrony przed słońcem. Jest międzynarodowym współczynnikiem odnoszącym się do ochrony przed promieniowaniem UVB. 
Na opakowaniu najczęściej widnieje SPF30, SPF50, SPF50+. 
Jest to stosunek minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze chronionej kosmetykiem z filtrem do skóry niechronionej.

Co oznacza SPF30?
SPF30 oznacza, że dawka promieniowania wywołująca rumień po zastosowaniu danego preparatu może być 30-krotnie wyższa niż dawka promieniowania potrzebna do wywołania rumienia na skórze niechronionej. Nie odnosi się to do czasu ekspozycji na promieniowanie, ale do dawki promieniowania!

Jak się go oblicza?
SPF = MED skóry chronionej/ MED skóry niechronionej
MED oznacza minimalną dawkę rumieniową (Minimal Erythema Dose). 

Klasa ochrony Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF
Niska 6, 10
Średnia 15, 20, 25
Wysoka 30, 50
Bardzo wysoka 50+

Podział produktów kosmetycznych chroniących przed promieniowaniem UV zgodnie z wytycznymi Komisji UE [3]

Im wyższa ochrona tym różnica w ochronie mniejsza. Wiadomo, że:
– krem o współczynniku SPF = 15 chroni skórę przed promieniowaniem UVB w 93,3%, (czyli taki filtr przepuści 1/15 promieniowania), 
– krem o SPF= 30 – w 96,7% (przepuści 1/30 promieniowania), 
– krem o SPF=50 – w 98,3% (przepuści 1/50). [2]

Jak sprawdzić czy kosmetyk ma ochronę UVA?
Wskaźnik ochrony przed UVA oznacza się jako PPD (Persistent Pigment Darkening). Oznacza stosunek minimalnej dawki UVA potrzebnej do spowodowania trwałej pigmentacji na skórze chronionej produktem ochrony przeciwsłonecznej do minimalnej dawki promieniowania UVA potrzebnej do spowodowania najmniejszego efektu pigmentacji na tej samej skórze niechronionej.

Symbol UVA w kółeczku – Produkt oznakowany tym symbolem spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. 
Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej stopień ochrony przed promieniowaniem UVA powinien stanowić co najmniej 1/3 wartości współczynnika ochrony przed UVB. [1]

Przykładowo mamy krem z SPF 30(ochrona przed UVB), to 1/3 tej wartości musi chronić przed UVA. Oblicza się to następująco:

SPF 30 x 1/3 = PPD 10
SPF 50 x 1/3 = PPD 16
SPF 50+ x 1/3 = PPD 20

W takim razie czego szukać na opakowaniu?
SPF50, SPF50+, UVA w kółeczku, napis „Broad Spectrum”, „wysoka ochrona” – nie muszą występować wszystkie naraz. Najczęściej spotkamy SPF50 i UVA w kółeczku.

opakowanie kremu

Jakie filtry są stosowane w kremach?
Filtry UV mogą być organiczne (chemiczne) lub nieorganiczne (fizyczne, mineralne).
Filtry chemiczne – pochłaniają promieniowanie (aminobenzoesany, benzofenony, salicylany, cynamoniany)
Filtry fizyczne – odbijają i rozpraszają promieniowanie (tlenek cynku i dwutlenek tytanu).

Nowoczesne kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają różne kombinacje filtrów fizycznych i filtrów chemicznych, które poprzez synergistyczne działanie zapewniają efektywną ochronę przed promieniowaniem UV. 

Ile kremu należy nałożyć?
Prawidłowa ilość preparatu to 2mg na cm2 powierzchni skóry. Ile to w praktyce? Pomocna jest “reguła dwóch palców” dłoni, gdzie jedna porcja to dwa palce.

aplikowanie kremu

Źródło: http://dermoteka.com.pl/2019/06/11/filtry-przeciwsloneczne/


Co jaki czas nakładać filtr?
Wg. WHO należy reaplikować krem z filtrem co dwie godziny i po każdej kąpieli, wysiłku fizycznym.


Katarzyna Klepacz
Kosmetolog, Drzwi do Piękna


[1] ZALECENIA KOMISJI z dnia 22 września 2006 r. w sprawie skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej i odnoszących się do nich oświadczeń (notyfikowana jako dokument nr C(2006) 4089) (Tekst mający znaczenie dla EOG)

[2] Photoprotection. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1: Ultraviolet radiation and sunscreens
Joanna Narbutt, Hanna Wolska, Andrzej Kaszuba, Andrzej Langner, Aleksandra Lesiak, Joanna Maj, Waldemar Placek, Adam Reich, Lidia Rudnicka, Barbara Zegarska
Department of Dermatology, Paediatric and Oncologic Dermatology, Medical Unive Dostępne w: https://pdfs.semanticscholar.org/2e81/918671d1b02ee22a12e90a149494c7ce31b1.pdf

[3] https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/IP_09_1057

Zdjęcia:
Retha Ferguson